Namik Dokle je rođen je 1946. godine u Draču (Durrës), Albanija, ali je djetinjstvo i ranu mladost proveo u selu Borje, u Gori. Završio je Poljoprivredni fakultet i Fakultet novinarstva. Specijalizaciju iz španske kulture i jezika završio je na Univerzitetu Complutense u Madridu. Radio je kao novinar u mnogim listovima. Bio je glavni i odgovrni urednik lista “Puna” (Rad) i “Zeri i popullit” (Glas naroda) u Tirani. Bio je jedini zastupnik Parlamenta Albanije u osam mandata, bez prekida (1991-2017). U dva mandata bio je šef parlamentarne grupe opozicije. Bio je predsjednik Parlamenta Albanije i potpredsjednik Vlade Republike Albanije.
Bio je veoma aktivan u parlamentarnoj diplomaciji: bio je predsjednik delegacije Parlamenta Albanije u Savjetu Evrope, Svjetskoj Uniji, Parlamentarnoj skupštini frankofonije, Crnomorskoj parlamentarnoj skupštini ekonomskog razvoja. Odlikovan je titulom “Doktor Honoris Causa” od strane Academy of Universal Global Peace, dobio je Međunarodni orden za zasluge od Centra za biografije iz Kembridža dok je titulu „Ambasador mira“ od Međunarodne federacije za mir.
Objavio je tri knjige priča; za jednu dobio nacionalnu nagradu. Napisao je 13 drama i monodrama, od kojih je 8 igrano na sceni glavnih nacionalnih teatara. Jedna mu drama je dobila drugu nacionalnu nagradu (predsjednik žirija: Ismail Kadare), dok je jedna melodrama osvojila prvu 54 Antologija poezije Gore nagradu na festivalu monodrame. Napisao je i šest radiodrama koje su izvedene na Radio-Tirani.
Objavio je preko hiljadu članaka, intervjua, neke u stranoj štampi (francuskoj, španskoj, američkoj, grčkoj i dr.). Od toga je objavio knjigu „Piedestal bez statue“ (Piedestale pa statuja). Dobio je šest nagrada za publicistiku, od kojih jednu za esej „Borska svadba“/ Dasma borjane (prva nagrada Udruženja novinara Albanije). Objavio je tri romana: Vajzat e mjegullës (Kćeri magle), Lulet e skajbotës (Cvjetovi s ruba svijeta) i Ditët e lakuriqëve të natës (Dani slijepih miševa). Romani su prevedeni na bosanski jezik. Jedan je od autora Antologije poezije Gore.